Sanayi Sicil Belgesi
Sanayi Sicil Belgesi

Sanayi Sicil Belgesi

                Sanayi Sicil Belgesi, 6948 sayılı yasa ile belirli özelliklere sahip sanayi işletmecilerinin alması gereken bir belgedir. Bu işletmecilerin/sanayicilerin belge almaları ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kontrol edilen sanayi siciline kayıt olmaları gerekmektedir.

24 Nisan 1957 tarih ve 9593 sayılı Resmi Gazete'de 6948 sayılı kanunla yayımlanarak yürürlüğe giren Sanayi Sicil Kanunu'nun 1. maddesinde sanayi işletmeleri, sanayi işleri ve sanayicilerin tanımı şu şekilde yapılmıştır: Bir maddenin şekli ve vasfı, bazı makine, cihaz ve aletler ile ya da tamamen el gücüyle değiştirilip işleniyorsa, bu işlemlerin yapıldığı yer sanayi işletmesi, bu işleri yapan ve buraları işletenler ise sanayicidir. Aynı kanunda tekrardan, "sürekli bir şekilde ve seri olarak onarım yapan kuruluşlar, elektrik ya da diğer enerji üreten santraller, gemi yapımı gibi büyük şantiyeler ile bilgi teknolojisi ve yazılım konusunda üretim yapmakta olan işletmeler de bu tanımın içerisine dahil edilmektedir. Bütün bu kanunlar kapsamında, sanayi kuruluşu statüsüne dahil edilmiş olarak iş gören her türden işletmenin, Sanayi Sicil Belgesi alması ve bu belgeyi bulundurması yasal olarak bir zorunluluk haline getirilmiştir.

Belgenin geçerlilik süresi 2 yıldır ve bu süre sonunda İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü tarafından vize alınması gerekmektedir. Bunun için belirli kurallara uyulmalıdır:

 • Vize işlemi sadece elektronik ortamda yapılır ve belgenin düzenli olarak (2 yılda bir) vize alması gerekir.
 • Vize almış Sanayi Sicil Belgesi bilgilerinin güncel olması gerekmektedir. İstenmekte olan bu bilgiler Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri tarafından işletmeye ait olan son bir yıllık bilgileri ile karşılaştırılarak kontrol edilecektir.
 • Vize işlemlerini yürüten İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlükleri, gerekli gördüğü durumlarda işletmelerden ek belge, bilgi ve belge talep edebilir.

Vize işlemlerini yapmayan sanayiciler için herhangi bir cezai yaptırım bulunmamaktadır. Ancak, süresi içinde vize edilmeyen belgeler kanunen geçersiz sayılacaktır. Bu sebepten dolayı, ilgili sanayi işletmeleri, Sanayi Sicil Belgesine sahip olunması sayesinde kazanılacak olan hak ve avantajlardan faydalanamayacaktır.

Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır ve Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

                Belge sahibi işletmelerin en önemli avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Elektrik Faturası Tasarrufu; Sanayi Sicil Belgesine sahip olan işletmeler elektrik faturalarını sanayi abonelerine ait tarife üzerinden ödeyebilmektedir. Bu da elektrik faturası için bir fiyat avantajı sağlayabilir. Ayrıca belgeye sahip işletmelerin elektrik faturalarında %2 TRT payı alınmamaktadır. Eğer sanayi işletmecileri bu indirimlerden yararlanmak istiyorlarsa, Sanayi Sicil Belgeleri ile birlikte iş yerlerinin bulunmuş olduğu ile hizmet veren elektrik idarelerine başvuruda bulunmaları gerekir.
 • KDV'den muaf olmanın avantajı; Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmeler yeni makine ve teçhizat alımlarında KDV istisnasına tabidir. 24 Aralık 2019 tarihine ait ve 30988 tarihine ait Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan yönetmelikle birlikte bu istisnai durumun 31.12.2022 tarihine kadar uzatılması sağlanmıştır.
 • Yerli Malı Belgesi sahibi olabilmek için Sanayi Sicil Belgesi önkoşuldur. Yerli Malı Belgesi ayrıca işletmelere kamu ihalelerinde fiyat avantajı sağlamaktadır. Bu kapsamda Sanayi Sicil Belgesi bu fiyat avantajı için en önemli belgelerden biridir.
 • Sanayi Sicil Belgesi sahibi işletmeler TÜBİTAK, KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi kuruluşlar tarafından sağlanan destek ve teşviklerden yararlanabilmektedir.

Sanayi Sicil Belgesi Nasıl Alınır?

Belge sahibi olmak için işletmelerin aşağıdaki belgelerle İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir;

 • Sanayi Sicil Beyanı
 • Yıllık İş Takvimi
 • Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş fotokopileri; Eğer işletme unvanında bir değişiklik yapılmışsa bu değişikliğe ilişkin gazete fotokopileri de belgeler arasında sunulmalıdır.
 • Kapasite Raporu; rapor geçerli olmalıdır.
 • Kira sözleşmesi; İşyerinin yanı sıra kiralık makine ve teçhizat kullanımı varsa kira sözleşmelerinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Sanayi Sicil Belgesi Danışmanlık Hizmeti

                Kanunen sanayici statüsünde olan her işletme için Sanayi Sicil Belgesi şartı bulunmaktadır. Bu sertifikaya sahip olmak isteyen işletmeler bir danışmanlık firmasından profesyonel destek alarak süreci daha hızlı bir hale getirebilirler. Bu sayede hangi belgelerin düzenlenmesi gerektiği, belgelerin geçerliliği, nereye ve nasıl başvurulacağı gibi konularda yaşanacak sorunların önüne geçilecektir. İşletmelerin de Sanayi Sicil Belgesi aldıktan sonra bazı yasal yükümlülükleri vardır. Hizmet vermekte olan danışmanlık firması da bu tarz konularda işletmelere destek olmakta ve olası cezai yaptırımların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

                Firmamız, Sanayi Sicil Belgesi almanız hususunda sürecin başından sonuna kadar sizlere profesyonel bir şekilde danışmanlık hizmeti sunmakta ve detaylarda boğulmanızın önüne geçmektedir. Daha önce defalarca kez bu süreçlerden geçmiş olan uzman personelimiz ve iş akışımız sayesinde hiçbir problem yaşamadan bu belgeye kolayca sahip olabileceksiniz.

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.