Barkod Tescili
Barkod Tescili

BARKOD TESCİLİ

Sanayileşme ile birlikte, ürün sayısındaki artış, tanımlamayı sıkıcı bir görev haline getirdi ve bu nedenle, kolay tanımlamaya yardımcı olacak bir sistem geliştirmeye ihtiyaç duyuldu. Barkod, genişlik ve aralarındaki boşluklar ile rakamlar arasında değişen paralel çizgilerle karakterize edilen, makine tarafından okunabilen bir görüntüdür. Barkod, ürün numarası, seri numarası, parti numarası gibi ürün detaylarını anında kodlamak için kullanılır. Ürün tanımlaması için kullanılır ve süpermarketlerde, giyim mağazalarında, alışveriş merkezlerinde vb. yaygın olarak kullanılır ve hataların ortadan kaldırılması, maliyet etkinliği, zaman tasarrufu ve Envanter yönetimi kolaylığı gibi doğal faydaları vardır. Bu küresel tanımlama sistemi, üreticiler, lojistik ve toptancılar gibi tedarik zincirindeki tüm tarafların ürünleri kolayca tanımlamasına yardımcı olur.

Barkod, bir ürünü hızlı ve doğru bir şekilde tanımlayan, makine tarafından okunabilen bir görüntüdür. Ürün, lojistik mallar, ticari kuruluşlar, konum, belgeler vb. ürünler için tedarik zincirinde kullanılan benzersiz bir küresel tanımlama sistemidir. Perakende tedarik zinciri yönetiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya çapındaki perakende mağazalarının çoğu, ürün tanımlama ve yönetimi için barkod sistemi kullanıyor. Sanayileşmenin gelişiyle birlikte ürünlerde ve çeşitlerinde bir artış var. Çeşitli ürünlerin muazzam büyümesi nedeniyle, tedarik zincirindeki sayısı ve sıklığı, ürün bilgilerini manuel olarak yakalamak titiz bir iştir. 

Barkod tescilinin önemi

  • Herhangi bir ürün/ürün mağazada kolayca tanımlanabilir.
  • Eşsiz Tanımlama Numarası (UID), ana karton kutuya öğenin neden paketlendiğine atanabilir.
  • UID numarasının veri tabanı bağlantısı, sipariş numarası, paketlenen ürünler, paketlenen miktar, hedef vb. gibi ilgili bilgiler için kolaydır.

Barkodlar, ürünün tüm bilgilerini veri tabanından doldurmak için tarayıcı tarafından okunabilen, genellikle paralel çizgiler ve bir sayı olmak üzere benzersiz bir sembol sağlamak için kullanılır. Kayıtlı barkodları aşağıdakiler için kullanır:

  • Envanter veri tabanı – Binlerce ürüne sahip büyük mağazalar, Envanterlerini barkod sistemi aracılığıyla yönetir. Üretimden satışa ürün döngüsünün tüm aşamaları kod üzerinden takip edilir.
  • Varlık takibi – Günümüzde tüm işletmeler büyük miktarda BT varlığına sahiptir ve bu nedenle varlık yazılımındaki varlıkları etiketlemek ve izlemek için barkod sistemi kullanılır.
  • İade takibi – Barkod sistemi, özellikle Online alışveriş dünyasında iadeleri takip etmek için kullanılabilir. Müşterilerden gelen ödemelerin takibini kolaylaştırmak için faturalara barkod da eklenebilir.

Barkod tescilinin avantajları

Barkod kayıt hizmetimiz tamamen isteğe bağlıdır ancak barkodlarınızı çevrimiçi kaydetmenin birkaç avantajı vardır:

  • Kayıt, ürününüzü bazı cep telefonu uygulaması tarayıcılarında görünür kılar. Barkod kaydı, bazı cep telefonu uygulaması tarayıcılarında yardımcı olur, böylece ürün barkodu tarandığında ürün bilgileri görünür. 
  • Kayıt Ürününüzün internet Profilini artırın: Barkod kaydı, ürünün internet Profilini artıracak, böylece barkod Google'da veya başka bir arama motorunda arandığında ürün bilgileri görünecektir. Bu, perakendecilerin ve müşterilerin şirket ve ürün bilgilerinizi bulmasını kolaylaştırır.
  • Kayıt, barkod numaralarınızın size ait olduğuna dair fazladan kanıtınız olduğundan, çalınmasını veya yanlışlıkla kötüye kullanılmasını önlemeye yardımcı olur. Yasal olarak satılan barkod numaralarını insanlar yasal olarak kullanamazken, yasa dışı kullanılıyorsa barkod numarasının yasal sahibinin bunu takip etmesi ekstra bir güçlüktür. Barkod kaydı ile bu kolayca önlenebilir.
  • Kayıt, barkodlarınızın geçerli ve meşru olduğunu kanıtlamaya yardımcı olur. Veri tabanının tüm yanıtlara sahip olduğunu düşünen birkaç isteksiz perakendeciye yardımcı olur. Onları, barkodlarınızın size ait olduğunun ve size ait olduğunun kanıtı olarak, barkodlarınızın kayıtlı olduğu bu bağımsız veri tabanına yönlendirebilirsiniz. Geçerli ve meşru durum, bazı perakendeciler için boşa harcanan zamandan ve gereksiz hayal kırıklıklarından kurtarabilir.

 

Barkod numarası almak için EAN kodunu almak gereklidir. EAN kodu ise, Türkiye’de TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ‘ne bağlı olan Milli Mal Numaralanma Merkezleri tarafından alınır. EAN-UCC sisteminden (barkod sistemi) faydalanmak isteyenler MMNM ye başvurarak MMNM ye üye olmak zorundadırlar. Böylelikle EAN-UCC (barkod) firma numarası alınır. Bu numara firmaya özel bir numaradır ve o firma dışında başka kişiler veya firmalar o numarayı kullanamaz. Bir barkod tescili aldıktan sonra sonraki adımlar oldukça basittir. İlk olarak, resmi kapsamlı bir bölgesel veya dünya çapında veri tabanı yoktur. Gerçek kayıt süreci, insanların tahmin ettiğinden daha az resmidir ve kesinlikle siz ve perakendecileriniz arasındadır. Kişiler barkod tescili için bize danışırlar. Ve uzmanlarımız devreye girer gerekli müracaatlar eşliğinde barkod tescili sağlanır. Barkod tescili aldıklarında, tek veya barkod bloğu için bir mülkiyet devri (ve orijinallik sertifikası) sağlanır. 

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.