Marka Tescili
Marka Tescili
Prensip olarak, bir marka tescili, tescilli ticari markanın kullanımına ilişkin münhasır bir hak vermektedir. Bu, ticari markanın münhasıran sahibi tarafından kullanılabileceği veya ücret karşılığında kullanım için başka bir tarafa lisanslanabileceği anlamına gelir. Tescil, yasal kesinlik sağlar ve bir dava durumunda hak sahibinin konumunu güçlendirir.
Devamını Oku
Patent Tescili
Patent Tescili
2002 tarihli 82 Sayılı Fikri Mülkiyet Haklarına göre, bir buluşun patenti, yetkili makamlar tarafından buluşçuya verilen münhasır bir haktır ve buluş sahibine başkalarının sınırlı bir süre için üretmesini, kullanmasını veya satmasını durdurma hakkı verir.
Devamını Oku
Faydalı Model Tescili
Faydalı Model Tescili
Faydalı model tescili, patent sistemine benzer bir sistem aracılığıyla “küçük buluşlar” olarak adlandırılanların korunmasını sağlar.
Devamını Oku
Endüstriyel Tasarım Tescili
Endüstriyel Tasarım Tescili
Hukuki anlamda endüstriyel tasarım, bir eşyanın dekoratif yönünü oluşturur. Bir endüstriyel tasarım, bir eşyanın şekli gibi üç boyutlu özelliklerden veya desenler, çizgiler veya renk gibi iki boyutlu özelliklerden oluşabilir.
Devamını Oku
Coğrafi İşaret Tescili
Coğrafi İşaret Tescili
Coğrafi işaret belirli bir coğrafi kökene sahip olan ve o kökenden kaynaklanan nitelik veya itibara sahip ürünlerde kullanılan bir işarettir. Coğrafi işaret tescili olarak işlev görmesi için, bir işaretin bir ürünü belirli bir yerdeki menşeli olarak tanımlaması gerekir.
Devamını Oku
Barkod Tescili
Barkod Tescili
Sanayileşme ile birlikte, ürün sayısındaki artış, tanımlamayı sıkıcı bir görev haline getirdi ve bu nedenle, kolay tanımlamaya yardımcı olacak bir sistem geliştirmeye ihtiyaç duyuldu.
Devamını Oku
ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.