Endüstriyel Tasarım Tescili
Endüstriyel Tasarım Tescili

ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Endüstriyel tasarım nedir?

Hukuki anlamda endüstriyel tasarım, bir eşyanın dekoratif yönünü oluşturur. Bir endüstriyel tasarım, bir eşyanın şekli gibi üç boyutlu özelliklerden veya desenler, çizgiler veya renk gibi iki boyutlu özelliklerden oluşabilir. Endüstriyel tasarımlar, ambalaj ve kaplardan mobilya ve ev eşyalarına, aydınlatma Ekipmanlarından mücevherlere ve elektronik cihazlardan tekstillere kadar çok çeşitli endüstri ve el sanatları ürünlerine uygulanmaktadır. Endüstriyel tasarımlar ayrıca grafik semboller, grafik kullanıcı ara yüzleri ve Logolar ile ilgili olabilir.

Endüstriyel tasarım, bir eşyanın dekoratif veya estetik yönüdür. Bu anlamda tasarım, üç boyutlu özellikler (bir eşyanın şekli veya yüzeyi) veya iki boyutlu özellikler (desenler veya renk çizgileri) olabilir. El sanatları, takılar, araçlar, ev aletleri endüstriyel tasarımların konusu  modadan endüstriyel ürünlere kadar uzanmaktadır. Endüstriyel tasarımınızı  tescil ettirerek  bu hakları güvence altına alabilirsiniz. Endüstriyel tasarım kanunu  için münhasır hakkı vermekle üç boyutlu sırasıyla şekil ve Konfigürasyon özellikleri iki boyutlu bitmiş bir ürüne uygulanan rengi gibi desen ve süs, gibi özellikler barındırır. 

 Endüstriyel tasarım tarafından korunmayanlar

Aşağıdakiler endüstriyel tasarımlar olarak korunmaz:

  • Bir fikir
  • Bir yapım yöntemi
  • Bir eşyanın yapımında kullanılan malzemeler
  • Endüstriyel tasarımınızı tescil ettirmek için nedenler

Rakiplerinizin tasarımınızı kullanmasını engelleyin. Tescilli endüstriyel tasarım, sahibine, tescilli tasarımla aynı veya büyük ölçüde benzer bir tasarımı bünyesinde barındıran bir eşyayı ticari amaçlarla başkalarının yapmasını, satmasını ve ithal etmesini engelleme konusunda münhasır bir hak sağlar.

Bir tescil, bu münhasır hakkı 15 yıla kadar verir, yani tasarımınızı 15 yıla kadar ihlale karşı savunabilirsiniz. Örneğin, kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ve küpelerinizin imza görünümü için endüstriyel tasarım tescili aldıysanız, rakipleriniz sizinkiyle aynı veya büyük ölçüde benzer bir tasarıma sahip küpeler satamazlar.

Endüstriyel tasarım tescilleri verirken, münhasır hakları denetlemez veya olası ihlallere karşı pazarı izlemez. Tescilli endüstriyel tasarımınızı kopyalayan bir tasarım belirlerseniz, olası kaynaklar hakkında tarafımızca sağlanan fikri mülkiyet uzmanına danışmanızı öneririz.

Endüstriyel tasarım tescili firmanız için değer yaratır. Rakiplerinizin tasarımınızı kopyalamasını önlemenin yanı sıra tescil, şirketiniz için önemli bir varlık olabilir. 

Diğer fikri mülkiyet hakları gibi bir endüstriyel tasarım tescili de yatırımcıları ve iş ortaklarını şirketinize çekebilir. Daha küçük  işletmeler için, tescilli fikri mülkiyetin sunduğu münhasır haklar kilit varlıklar olabilir ve bazen Ekipman veya arazi gibi maddi varlıklardan bile daha değerli olabilir.

Kimler başvurabilir

Bir endüstriyel tasarımın sahibi, tescili için başvurabilecek tek kişidir. Bir endüstriyel tasarımın yaratıcısı, tasarımı oluşturmak için başka bir kuruluş tarafından işe alınmadığı sürece, sahibidir. Bu durumda diğer varlık tasarımın sahibidir. Endüstriyel tasarımınızın tescili için başvurunuzu ne zaman yapacağınızı düşünürken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

Endüstriyel tasarım rejimi, ilk dosyalama sistemidir.

Bu, tasarımın ne zaman oluşturulduğuna bakılmaksızın bir tasarımı tescil ettirmek için başvuruda bulunan ilk kişiye münhasır bir hak vereceği anlamına gelir.

Başvuru yapan ilk kişi sizseniz, başvurunuz başkalarının aynı veya büyük ölçüde benzer bir tasarım için tescil almasını engelleyecektir. Tersine, başvuruda bulunan ilk kişi değilseniz, kayıt olmanız engellenebilir. Bir tasarımı yalnızca yeniyse, yani aynı veya büyük ölçüde benzer tasarımın ülkede veya başka bir yerde kamuya açıklanmamış olması durumunda tescil edecektir. 

Başvurular, kayıt tarihine kadar veya başvuru tarihinden veya rüçhan tarihinden itibaren 30 aya kadar gizli tutulur. Bu gizlilik süresi sona erdiğinde, başvurunuzun içeriği kamuya açık hale gelecektir. Ürününüzün aynı anda piyasaya sürülmeye hazır olmasını sağlamak için tasarımınızın tescilini geciktirmek isteyebilirsiniz.

Endüstriyel Tasarımların korunması için tescil hakkı ve gereklilikler

Patent ve Tasarımlar Yasası hükümleri uyarınca, tescil hakkı yasal yaratıcıya, yani gerçek yaratıcı olsun ya da olmasın, tescil için ilk başvuruda bulunan kişiye verilir.  Başvuru sahibinin gerçek yaratıcı olmadığı durumlarda, gerçek yaratıcının rızası alınmış ve Sicildeki sicilde isimlendirilmiş olmalıdır. Bir endüstriyel tasarımın korunabilmesi için aşağıdaki standartlara uygun olması gerekir:

  • Yenilik- Bir tasarım, başvuru tarihinden veya tescil başvurusu tarihinden önce kamuya aynı tasarım açıklanmadıysa, tasarımın yaratıcısının, tasarımın yaratıcısının bunu bilemeyeceği Tescil ettireni tatmin etmedikçe, yenilik Kriterlerini karşılamaktadır. Açıklama yapılmıştı. Resmi veya resmi olarak tanınan bir sergide kamuya açıklanmış bir tasarımın, bu sergiden sonraki altı ay içinde hala korunabileceğini unutmayın;
  • Özgünlük – Tasarımlar, tasarımcı tarafından bağımsız olarak oluşturulmuşsa ve mevcut tasarımların bir kopyası veya taklidi değilse orijinal olarak kabul edilir ve
  • Tasarım, kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı sayılan bir tasarım olmamalıdır. Örneğin, müstehcen şeklindeki bir tasarımın tescillenmesine izin verilmeyecektir.

 

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.