Hijyen Belgesi
Hijyen Belgesi

Hijyen Belgesi

                İnsan sağlığına zararı olabilecek ve belirli prosedürlere uyulmazsa ciddi sonuçlar doğurabilecek ortamlarda kullanılan, herkes tarafından kabul edilmiş ve belirli bir standarda bağlanmış olan kuralları içeren bir eğitim aldıktan sonra elde edilen belgeye Hijyen Belgesi denir. İlgili bakanlığın yayınlayıp yürürlüğe koymuş olduğu hijyen eğitimi yönetmeliklere göre, hijyen belgesi zorunlu bir hale getirilmiştir. Hijyen belgesi asıl olarak insan sağlığını birebir yakından etkileyebilecek olan gıda sektöründeki işletmelerin hijyen kurallarını bilmeleri ve bunları uygulamaları amacıyla tamamen insan sağlığını korumak amacıyla ortaya çıkartılmış bir belge ve uygulamadır.

                Alınan hijyen belgesinin MEB onaylı olması çok önemli bir unsurdur. Eğer bir danışmanlık firması ile çalışacaksanız da bu firmanın güvenilirliği ve doğru belgeyi ve hizmeti size sunduğundan emin olarak çalışmalısınız. Denetimler sonucunda belgenizin anlamsız ve işe yaramaz bir belge olduğunu öğrenmek sizlere kötü sonuçlar doğurabilir ve karşılığında ciddi cezalara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca hijyen belgesi süresiz bir belgedir ve her sene yapılan denetimler sonucu standartlardan sapmadığınız sürece ömür boyu geçerli olacaktır.

Hijyen Belgesi Nasıl Alınır?

                Hijyen Belgesi almanın birkaç farklı yolu ve prosedürü vardır. Ancak en kolay ve etkili olan yolu güvenilir bir danışmanlık firmasından bu belgeyi almaktır. Belgeyi almak isteyen kişilere öncelikle gerekli bilgi ve eğitimler vererek hijyen konusunda uyulması gereken standartlar büyük bir titizlikle öğretilir. Daha sonra bu öğretilen bilgiler ışığında kişi bir sınava tabi tutularak karşılığında bu belgeyi almaya hak kazanır.

Hijyen belgesi almak özellikle insan sağlığını yakından ilgilendiren iş kollarında zorunlu bir hale getirilmiştir. Bu sektörlerde bu hijyen standartlarına uymak büyük derecede önem taşımaktadır. Eğitim sırasında hastalıkların nasıl bulaştığına dair bilgiler, virüs ve mikrop çeşitleri, bu virüs ve mikropların özellikleri ve nasıl bir yayılım gösterdikleri, enfeksiyonlar ve sık görülen hastalıklar, kişisel hijyen, el yıkama prosedürleri, tuvalet kullanımı ve temizliği gibi daha birçok hijyen bilgisi öğretilmekte ve bu durumlara ilişkin prosedürler öğretilmektedir. Daha sonrasında bu bilgilere dair bir sınav gerçekleştirilmekte ve karşılığında gerekli olan hijyen belgesi kişiye verilmektedir.

Hijyen Belgesi Başvuru

                Hijyen belgesine sahip olabilmek için firmamız İDCERT ile iletişime geçerek detaylı bilgileri alabilir ve başvurabilirsiniz. Sizlere tamamen profesyonel bir hizmet sunarak karşılığında MEB onaylı olarak hijyen belgesini ulaştırmakta olan firmamız, bütün bu prosedürlerden kolay ve kusursuz bir şekilde geçmenize olanak tanıyor. En iyi hijyen eğitimi verilerek hijyen konusundaki prosedürleri öğrendiğinizden emin olduktan sonra sınava tabi tutarak sizlere belgenizi veriyoruz.

                İDCERT uzun yıllardır bu sektörde en iyi ve en profesyonel hizmeti vererek doğru işler yapıyor. Daha önceki süreçlerden oluşan profesyonellik ile sizlere doğru bir destek oluyor ve ihtiyacınız olan belgeyi en problemsiz şekilde almanızı sağlıyoruz.

ÇEREZ BİLGİLENDİRMESİ Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için K.V.K.K. Aydınlatma Metni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.