İş Sağlığı ve Güvenliği, Kalite Yönetim Sistemi, Teşvik, Hibe ve Patent Danışmanlığı

İşinize entegre oluyoruz

Ticaret Bakanlığı Destekleri

  • ticaret bakanlığı destekleri

Ticaret Bakanlığı Destekleri


Yurtdışı birim desteği:

Kapasite raporu olan üretici firmaların, mağazalar için Yıllık 120.000 Dolar, ofis, showroomd, depo olması durumunda yıllık 100.000 Dolar ikisi için de Destek oranı: %50

Ticari şirketlerin, mağazalar için Yıllık 100.000 Dolar, ofis, showroomd, depo olması durumunda yıllık 75.000 Dolar ikisi için de Destek oranı: %40


Tanıtım faaliyetleri desteği:

Yurtdışında birimi bulunan, reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Yurtdışı birimi olmayıp, yurt içi marka tescil belgesi bulunması ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip olunması koşuluyla, % 60 oranında ve yıllık en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.


Yurtdışı marka tescil desteği:

Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar’ına kadar desteklenir.


Fuar desteği:

Bakanlık kapsamında desteklenen fuarların metrekare üzerinden, bakanlığın belirlediği desteklemeye esas tutar üzerinden desteklenir. Destek tutarı 50.000 TL ile 75.000 TL arasında değişmektedir. Prestijli fuarlarda 250.000 TL ye kadar destek alınabilir. 1 takvim yılı içerisinde maksimum 2 kere prestijli fuar desteği alınabilir.


Pazar Araştırması (Seyahat Desteği):

1 takvim yılı içerisinde en fazla 10 tane Pazar araştırması desteği alınabilir. Aynı ülke için en fazla 2 defa destek alınabilir. Aynı seyahat için en fazla 2 kişi için destek alınabilir. Gezi başına en fazla %70 destek oranı ile en fazla 5.000 Dolar destek alınabilir.

Ulaşım: Uluslararası ve şehirlerarası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretleri ile günlük 50 ABD Dolarına kadar araç kiralama giderleri.

Konaklama: Kişi başına günlük 150 ABD Dolarına kadar konaklama (oda + kahvaltı) giderleri destek kapsamındadır.


Pazara Giriş Belge Desteği:

Pazara Giriş Belgelerine yönelik olarak şirket başına yıllık en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar, %50 destek oranı ile destek verilir.

Bir takvim yılı içerisinde yapılan başvurular esas alınarak hesaplanır. Başvuru tarihi, başvuru dosyasının İBGS evrak giriş tarihidir.


İhracat Destekleri:

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ihracata yönelik devlet yardımları, yurtdışına açılma sürecinde firmalara destek sağlanmasını amaçlayan bütünsel bir bakış açısıyla sürdürülmektedir. Desteklerde ihracata hazırlık, pazarlama ve markalaşma olmak üzere üç olgunluk seviyesi bulunmaktadır.

Tebliğ Bazında Destek Mevzuatı, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş, İhracatçıya Alıcı Kredisi ve Sigorta Tazmin Desteği, Fuar Katılım Desteği, Tasarım Desteği, Markalaşma ve Turquality Desteği gibi konularda Tüm Grup olarak hizmet vermekteyiz.

Hemen Başvur